Flag

Prilike

Poklon ideja
Inspiracija
Prilike
VODIČ ZA POKLONE

Poklanjanje često donosi veće zadovoljstvo od primanja poklona. Čak je bolje ako ste sami napravili poklon i upakovali ga s ljubavlju. Najpopularniji čokoladni pokloni su praline i minjoni, koji su sami po sebi već dovoljan razlog da se malo pozabavimo njima. Praline i minjoni su čokoladne poslastice veličine zalogaja punjene nugatom, marcipanom, orašastim plodovima, ganašem ili nečim sličnim. Praline sadrže najmanje 25% čokolade; sve manje od toga smatra se minjonima.

Kako da sami napravite praline i čokolade

Iako možete da napravite prelepa mala umetnička dela od čokolade, važno je da prvo naučite da radite sa materijalom kako bi sve bilo savršeno kada završite. Za početak, uvek koristite kuverturu, jer je to najfiniji oblik kakaoa. Druge vrste čokolade često sadrže dodate masti, koje mogu da se zgrudvaju tokom procesa zagrevanja. Temperatura, oprema i malo strpljenja su takođe važni.

Marcipan kuglice

Štapići sa slanom karamelom i čokoladom

Za rad sa čokoladom potrebno vam je sledeće:


Vaga

Pravljenje čokolade i pralina u velikoj meri podseća na pečenje: preciznost je od ključnog značaja i sve se svodi na tačne mere. Od srca vam preporučujemo da koristite digitalnu vagu kako biste bili sigurni da su sve količine apsolutno tačne.

Termometar

Topljenje kuverture može da bude veoma delikatan proces: neophodno je održavanje tačne temperature, a za to vam je potreban digitalni termometar. 

Vodena kupka

Za topljenje vam je potrebna i vodena kupka koja se sastoji od činije od nerđajućeg čelika i posude sa vodom. Činija treba da bude blago potopljena u posudu, ali tako da dno činije ne dodiruje dno posude. 

Rešetka za hlađenje

U idealnim uslovima, praline se postavljaju na rešetku za hlađenje i ravnomerno prelivaju tečnom čokoladom tako da višak čokolade može da sklizne bez nakupljanja na dnu praline.

Školjke za praline:

Možete sami da napravite školjke koje možete napuniti pralinama, iako je ovaj proces poprilično komplikovan. Lakše je da ih kupite i onda sami napunite i prelijete kako to želite.

Kalupi za čokoladne pločice

Kako biste postigli dosledne rezultate, možete poručiti silikonske kalupe za čokoladne pločice putem interneta, zahvaljujući kojima ćete moći da prelepo ukrasite svoje pločice kako vam srce želi.

Odgovarajuće zagrevanje

Kuvertura prvo mora da se otopi pre nego što može da se upotrebi za oblaganje pralina, pravljenje minjona ili sipanje u kalupe za čokoladne pločice. Odgovarajuće zagrevanje je od ključnog značaja, jer u suprotnom u čokoladi mogu da se formiraju grudvice, čokolada može da izgubi sjaj ili čak da dobije beličaste fleke nakon hlađenja. 

Za početak, zagrejte oko 80% kuverture na 40 do 45 stepeni u vodenoj kupki. Obratite posebnu pažnju kada radite sa belom kuverturom da nikada ne prekoračite ovu temperaturu, jer bi proteini iz mleka mogli dovesti do nastanka grudvica.

Potom uklonite otopljenu kuverturu sa šporeta i postepeno dodajte preostalu sitno iseckanu kuverturu dok se čokolada ne ohladi na oko 26 do 28 stepeni.  

Potom vratite rastopljenu kuverturu u vodenu kupku i zagrevajte do temperature od 29 do 33 stepena, neprestano mešajući.

Hlađenje

Ostavite čokoladu da se potpuno ohladi pre nego što probate ukusne kreacije ili pre nego što je poklonite nekome kao poklon. Čokoladne poslastice se mogu hladiti na bilo kom mestu, pod uslovom da temperatura nije veća od 20 stepeni, da nema vlage i prašine i da je zaštićeno od sunčeve svetlosti.

Čokoladu sada treba da ostavite da odstoji i ne treba da je nosate okolo ili dodirujete. Potrebno je oko dva sata da se čokolada ohladi; primetićete da se čokolada malo skupila tokom hlađenja. Iz tog razloga se čokolada obično lako vadi iz kalupa.

Čuvanje


Čokoladu treba čuvati na suvom mestu koje nije ni previše toplo ni previše hladno. Bela čokolada je naročito podložna upijanju mirisa pa stoga treba hermetički da se upakuje ili da se čuva na bezbednom rastojanju od hrane koja ima intenzivan miris, kao što su sirevi i luk.

Kakav kalup da koristim?


Čokoladni pokloni mogu se napraviti u najrazličitijim oblicima i bojama. Ako su vam praline previše komplikovane, a čokoladne pločice opet previše jednostavne, možda ćete ovde naći nešto što će vas inspirisati.

Topla čokolada

Toplu čokoladu možete da napravite bez po muke. Jednostavno zagrejte kuverturu i dodajte je u kalup koji staje u šolju. Male, isprane čaše od jogurta su savršene za ovo. Sada postavite drveni štapić, kao što je štapić od sladoleda, i ostavite da se ohladi. Alternativno, možete koristiti štapiće cimeta, što ne samo da izgleda dobro, već dodaje i jedinstven ukus.

Liker

Različita alkoholna pića, kao što su rum i amareto, mogu se koristiti za pravljenje vašeg ličnog likera. U nastavku pogledajte osnovni recept za kremasti liker:

1 jaje, 100 ml pavlake za kuvanje, 100 ml kondenzovanog mleka, 30 g šećera, semenke iz mahune vanile, 100 ml alkoholnog pića kao što je amareto, 50 grama čokolade

Otopite čokoladu sa šećerom i kondenzovanim mlekom u šerpici. Potom dodajte jaje i pustite smesu da se zgusne na srednjoj temperaturi na šporetu. Sada dodajte pavlaku za kuvanje i alkohol i pustite smesu da se ponovo zgusne - to traje oko 5 minuta - ne zaboravite da mešate!

Kejk pops

Kejk pops se obično prave od piškote pomešane, na primer, sa krem-sirom kako bi se dobila masa s kojom može da se radi. Ove kuglice se potom stavljaju na drvene štapiće, ostavljaju da se ohlade i potom se oblažu čokoladom ili glazurom i kreativno ukrašavaju.

Biskviti

Biskviti svih vrsta uvek predstavljaju odličan poklon, bez obzira da li su u tradicionalnom obliku, nekom šašavom obliku ili sa neobičnim dekoracijama.

Dekoracije


Nešto potpuno novo: kreativne kombinacije

Praline od kupina i džina
Praline Earl Grey  
Topla čokolada Speculoos sa štapićima cimeta
Fil od viskija i slane karamele
Čokolada sa timijanom i vanilom

Kada je reč o dekoracijama, samo nebo je granica! Na primer, možete pomešati različite vrste čokolada, praviti filove sa ili bez alkohola i poprskati ili posuti šećerom. Neke od ukusnih dekoracija uključuju:

Maršmelou
Šećerne perlice
Začine (cimet, ljuspice čilija i zrna bibera su veoma popularni)
Čokoladne mrvice
Začinsko bilje (ruzmarin, na primer, posebno privlači pažnju)
Sušene bobice (godži bobice dodaju uzbudljiv ukus)
Jestivi cvetići
Orašasti plodovi
Pistaći
Komadići morske soli

Održiva ambalaža


Kao što svi znamo, poklanjanje poklona je veoma zabavno! Ako može biti još zabavnije ako sami napravite i upakujete poklone s ljubavlju. Postoje različite vrste ambalaže koju možete sami da napravite, a koje vam štede novac i bolje su za životnu sredinu.


Papirne kese

Papirne kese su savršene za pakovanje čokoladnih pločica, a mogu se prethodno obojiti ili dekorisati. Takođe se možete odlučiti za diskretan izgled, dodajte mašnu od prirodnih vlakana i vaša čokolada će biti u centru pažnje. 

Kartonske kutije 

Možete sami napraviti kartonske kutije ili ih možete kupiti već gotove. Ono po čemu su toliko posebne su mogućnosti za dekorisanje, jer ih možete, na primer, obojiti vodenim bojama ili natpisima. Ako ipak niste blagosloveni besprekornim rukopisom, jednostavno se odlučite za pečate koji se mogu koristiti kako biste dobili prelepe efekte.

Konzerve

Konzerve se mogu pronaći u većini prodavnica dekoracija i idealne su naročito za punjene praline, koje se mogu rasporediti u redove i zaštititi od spoljašnjih uticaja. Konzerva se može koristiti za čuvanje pralina, a kada njih nestane, može se koristiti za nešto drugo.

Tegle

Pažljivo operite stare tegle od džema i napunite ih sitnim poslasticama. Možete zalepiti poklopac ili ih možete umotati u tkaninu. Male bočice su idealne za poklanjanje likera, a mogu se ukrasiti mašnom i malim rukom pisanim porukama.

Najpoznatije vrste pralina su:

  • Tartufi: Tradicionalni tartufi su čokoladne kuglice punjene čokoladom, kremom i ukusima kao što su kafa, vanila ili viski. 
  • Belgijske praline: Belgijske praline se proizvode od mešavine tamne i mlečne čokolade i tradicionalno su punjene nugatom.
  • Mocart kugle: Specijalitet iz Salzburga koji je izdržao test vremena prvi put je napravio Pol Ferst 1890. godine. Pored čokolade, tradicionalni recept takođe uključuje pistaće, marcipan i nugat.

Najpoznatije vrste minjona uključuju:

  • Petit four: Petit four su tradicionalni francuski minjoni, među kojima se razlikuju suvi petits fours secs i glazirani petits fours frais. Oba se prave od lisnatog testa punjenog kremom ili marcipanom i, u nekim slučajevima, imaju prelepu glazuru.
  • Rum kuglice: Ove kuglice prekrivene čokoladnim mrvicama prave se od masti, šećera, čokolade, kakaoa i ruma (ili arome ruma). One su sitne, nabijene i neverovatno ukusne.